Ιουλιος  2019
Δευτέρα, 22 Ιουλίου 2019

Ανακαλύπτοντας τα όρια μέσα από τους 3ήμερους αγώνες ορεινής ποδηλασίας “Archanes – Asterousia Cross Country Cup”

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν και οι τρεις ημέρες αγώνων ορεινής ποδηλασίαςArchanes – Asterousia Cross Country Cup, μια διοργάνωση του Δήμου Αρχανών Αστερουσίων με την τεχνική υποστήριξη της Cretan Sports Cycling.

Οι 113 ποδηλάτες από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό που συναντήθηκαν στα Αστερούσια, νότια του νομού Ηρακλείου και αγωνίστηκαν για τρεις ημέρες στα χωριά Πεζά, Αχεντριάς και την ευρύτερη περιοχή του Πύργου, ανακάλυψαν πραγματικά τα όριά τους.

Πέρασαν από διαδρομές με μοναδικά μονοπάτια, σκληρά και απόκρημνα εδάφη, εντυπωσιακά φυσικά τοπία,  θέα που «κόβει την ανάσα» και οικισμούς  με φιλόξενους ανθρώπους.

Ο έντονος συναγωνισμός, οι απαιτητικές αναβάσεις και οι ταχύτατες καταβάσεις, η αδρεναλίνη, η έκφραση ικανοποίησης στα πρόσωπα  των αθλητών, αποτελούν για εμάς το «αποτύπωμα» του   “Archanes – Asterousia Cross Country Cup”.

Η άρτια τεχνική υποστήριξη, η ομαλή διεξαγωγή, τα πλούσια έπαθλα αλλά και τα πολυάριθμα δώρα υψηλής αξίας που απονεμήθηκαν ύστερα από κλήρωση απλά αποτέλεσαν το συμπλήρωμα μιας πετυχημένης διοργάνωσης.

Οι νικητές του  Archanes – Asterousia Cross Country Cup”  είναι:

Κατηγορία PRO

1.      ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΚΩΣΤΑΣ                    3:52:16            Π.Ο.Η. Κάστρο

2.      ΜΑΡΑΒΕΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ           3:59:16            O.A. Σούδας

3.      ΜΑΝΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ                  4:10:26            Π.Ο.Η. Κάστρο

Κατηγορία FUN

1.      ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ    3:13:22

2.      ΜΕΜΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                     3:24:33

3.      ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ       3:30:43

Ιδιαίτερες ευχαριστίες θα θέλαμε να εκφράσουμε:

• Στον ΠΟΗ Κάστρο για την ουσιαστική στήριξη του στη διοργάνωση

Το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ηρακλείου  του Ερυθρού Σταυρού για την          πολύτιμη βοήθεια με παρουσία 30 εθελοντών,  τόσο στο στάδιο της προετοιμασίας όσο και στους 3ημερους αγώνες.

• Τα Τοπικά Συμβούλια όλων των Τοπικών Διαμερισμάτων από όπου πέρασαν οι διαδρομές των αγώνων, καθώς και

• Τους Πολιτιστικούς συλλόγους  Πεζών, Αχεντριά και Πύργου για τα εδέσματα και τη φιλοξενία που προσέφεραν στους αθλητές

ΔΩΡΑ ΚΛΗΡΩΣΗΣ

Πολυάριθμα και υψηλής αξίας τα δώρα που κληρώθηκαν  για όσους αθλητές πήραν μέρος και  τερματίσαν και στις τρεις ημέρες, ανεξαρτήτου κατάταξης ή κατηγορίας