Νοέμβριος  2019

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Πεζά, 10-12-2012

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Δήμος Αρχανών- Αστερουσίων, με απόλυτο σεβασμό στις οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι Δημότες μας, χρησιμοποίησε κάθε νόμιμη δυνατότητα για να τους διευκολύνει στην αποπληρωμή των χρεών τους (Τέλη Ύδρευσης).

Παρόλες τις προσπάθειες που καταβάλαμε:

- με δυνατότητα ευνοϊκής ρύθμισης των χρεών

- με συνεχή προσωπική επικοινωνία και παράκληση

- με συνεχείς ενημερώσεις των Τοπικών Συμβουλίων για την υφιστάμενη κατάσταση,

η συσσώρευση χρεών από οφειλές δημοτών που δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους συνεχίζεται με αποτέλεσμα τον κίνδυνο γενικής  διακοπής της υδροδότησης στο σύνολο του Δήμου. Και αυτό γιατί η κάλυψη των δαπανών ηλεκτροδότησης του συστήματος ύδρευσης καθώς και επισκευής των βλαβών των δικτύων και των αντλιοστασίων, δε μπορεί πλέον να καλυφθεί από τους υπόλοιπους δημότες που παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν είναι συνεπείς στη πληρωμή των λογαριασμών ύδρευσης.

Ο Δήμος Αρχανών- Αστερουσίων είναι  πλέον υποχρεωμένος να προστατεύσει το γενικό σύνολο χρησιμοποιώντας κάθε νόμιμο μέσο.

Η διαδικασία ΔΙΑΚΟΠΗΣ της υδροδότησης των οφειλετών μέσω της αφαίρεσης υδρομέτρων από τα συνεργεία του Δήμου  ξεκινά σταδιακά σε όλους τους οικισμούς από την Πέμπτη 13/12/2012.

Προς αποφυγή της δυσάρεστης αυτής εξέλιξης παρακαλούνται οι οφειλέτες για την άμεση τακτοποίηση των χρεών τους.