Μάιος  2019
Τρίτη, 21 Μαΐου 2019

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ για τα Προγράμματα "Κοινωφελούς Εργασίας" και Εκτέλεσης Έργων Αυτεπιστασίας

Ο Δήμος Αρχανών Αστερουσίων ενημερώνει τους δημότες μας σχετικά:

•  με την απασχόληση  90  ανέργων στον Δήμο Αρχανών Αστερουσίων, διάρκειας 5 μηνών, από το πρόγραμμα «Κοινωφελούς Εργασίας»

1. 1.    η προκήρυξη του προγράμματος καθώς και η διαδικασία πρόσληψης του προσωπικού είναι ευθύνη της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρίας «Αλληλεγγύη Κρήτης» και όχι του Δήμου μας

1. 2.    δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα θα έχουν οι κάτοχοι κάρτας ανεργίας του ΟΑΕΔ αλλά και κάποιες κατηγορίες(θα ορίζονται  στη προκήρυξη)   ασφαλισμένων του ΟΓΑ μέσω της  εγγραφής τους  σε ειδικές  λίστες του ΟΑΕΔ.

Σε κάθε περίπτωση ο Δήμος θα ενημερώσει άμεσα με κάθε διαθέσιμο μέσο (ανακοινώσεις σε κάθε οικισμό, ανάρτηση στην ιστοσελίδα, αποστολή sms κτλ ) τους δημότες μας, για την έναρξη του Προγράμματος «Κοινωφελούς Εργασίας»  με αναλυτικές πληροφορίες για τη συμμετοχή των δικαιούχων

• με την απασχόληση ανέργων μέσω του προγράμματος για την εκτέλεση έργων  αυτεπιστασίας  σε Δήμους :

1. 1.    Το πρόγραμμα είναι σε εξέλιξη, όσων αφορά στη συμπλήρωση της λίστας ανέργων του ΟΑΕΔ από την οποία ο Δήμος θα απασχολήσει προσωπικό για την εκτέλεση έργων αυτεπιστασίας( η διαδικασία εκτέλεσης των έργων δεν έχει ακόμα καθοριστεί)

1. 2.    Έως και την 29-2-2012 μπορούν να υποβάλουν αίτηση εγγεγραμμένοι άνεργοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ, ηλικίας 18-65 ετών, που διαθέτουν τα απαιτούμενα προσόντα για εκτέλεση έργων με αυτεπιστασία ως :

(Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) ηλεκτρολόγοι, οδηγοί, τεχνίτες οικοδόμοι, τεχνίτες ελαιοχρωματιστές, τεχνίτες σιδεράδες, υδραυλικοί, χειριστές μηχανημάτων

(Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης) εργάτες γενικών καθηκόντων

Οι αιτήσεις των ανέργων υποβάλλονται  αποκλειστικά μέσω διαδικτύου  (internet)  στον ΟΑΕΔ

στη διεύθυνση    http://ait.oaed.gr

Στην περίπτωση που ο εγγεγραμμένος άνεργος δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, η ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορεί να πραγματοποιηθεί και μέσω των ΚΕΠ του Δήμου μας ( Πεζών , Αρχανών , Πύργου)  προσκομίζοντας:

αστυνομική ταυτότητα

κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ

ΑΜΚΑ