Νοέμβριος  2019

E-mail: info@0470.syzefxis.gov.gr

web: www.dimos-archanon-asterousion.gr

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Διήμερο Εκδηλώσεων Οίνου και Αμπέλου (2-3 Νοεμβρίου) που πραγματοποίησε ο Δήμος Αρχανών Αστερουσίων ολοκληρώθηκε τυπικά το περασμένο Σάββατο.

Ουσιαστικά, η σχέση των ανθρώπων της περιοχής μας με το κρασί γνώρισε νέες, απρόσμενα συγκινητικές στιγμές που αποτελούν παρακαταθήκη για την επανατοποθέτηση του προϊόντος μας ως κυρίαρχου στοιχείου στη Πολιτιστική μας Ταυτότητα.

Η αθρόα, αυτόβουλη συμμετοχή των πολιτών τόσο στον Διαγωνισμό Χωρικής Οινοποίησης στις Αγίες Παρασκιές (συμμετοχή 100 διαγωνιζόμενων παραγωγών κρασιού), όσο και στην εκδήλωση ενημέρωσης στις Αρχάνες για τους «Δρόμους του Κρασιού στο Δήμο Αρχανών Αστερουσίων», ξεπέρασε κάθε προσδοκία.

Σε συνδυασμό με τους εισηγητές που πραγματικά κέρδισαν το κοινό, αποφεύγοντας τις τυπικές παρουσιάσεις και δίνοντας απαντήσεις στη πραγματική αγωνία μας για το μέλλον του προϊόντος, μας «επιβάλει» την ευχάριστη υποχρέωση να συνεχίσουμε ανάλογες δράσεις.

Θα θέλαμε να τονίσουμε ιδιαίτερα τις εξαιρετικές συνέργιες με φορείς και ομάδες πολιτών που χάρισαν στις εκδηλώσεις τα στοιχεία της αυθεντικής και ολοκληρωμένης προσέγγισης σε αυτή την ιδιαίτερη σχέση μας με το κρασί.

Ευχαριστούμε θερμά τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αγίων Παρασκιών και ειδικά τις γυναίκες του χωριού που προσέφεραν στους επισκέπτες την ευκαιρία να γνωρίσουν τον γαστρονομικό πλούτο της περιοχής. Επίσης, τους συμμετέχοντες στην αγορά παραδοσιακών προϊόντων και χειροτεχνημάτων καθώς και τους νέους Μουσικούς μας που εμπλούτισαν με τη παρουσία τους τη βραδιά.

Ευχαριστούμε το Δίκτυο Οινοποιών και τους Οινοποιούς του Δήμου μας για την παράλληλη εκδήλωση γευσιγνωσίας, την Αναπτυξιακή Ηρακλείου, τους Γυναικείους Συνεταιρισμούς Αρχανών και Αγίου Βασιλείου, τον Εμπορικό Σύλλογο Αρχανών για το κέρασμα και ιδιαίτερα τον φιλοξενούμενο στις Αρχάνες Γαλλικό Χορευτικό όμιλο “Faribole” για τη μουσικοχορευτική εκδήλωση.