Νοέμβριος  2019
Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2019

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γραφείο Δημάρχου                                            Πεζά, 12 Ιουνίου 2012

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στις Αρχάνες πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνεδρίαση της Επιτροπής Αγροτικής Ανάπτυξης του Δήμου Αρχανών- Αστερουσίων.

Ένα από τα πολύ σοβαρά θέματα που τέθηκε στην Επιτροπή, παρουσία του Διευθυντή Δακοκτονίας, κου. Εμμανουήλ Μανουσάκη, ήταν ότι λόγω εκλογών δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν προσλήψεις προσωπικού, το οποίο αποτελεί βασικότατο ρόλο για την σωστή υλοποίηση του προγράμματος της δακοκτονίας.

Το θέμα συζητήθηκε διεξοδικά και αφού διαπιστώθηκε ότι υπάρχει έντονο πρόβλημα, οι γεωπόνοι- μέλη της επιτροπής αποφάσισαν να δηλώσουν εθελοντικά την συμμετοχή τους για όσο χρονικό διάστημα, η Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου, αδυνατεί να προσλάβει προσωπικό.

Ανάλογη απόφαση πήραν και υπηρεσιακοί παράγοντες του Δήμου Αρχανών- Αστερουσίων, να συνδράμουν εθελοντικά στην προσπάθεια για την αποτελεσματικότερη εφαρμογή του προγράμματος, προς όφελος των παραγωγών- δημοτών μας.