Νοέμβριος  2019
Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2019

Eκδήλωση ενημέρωσης για το Πρόγραμμα Βιολογικής Γεωργίας και Κτηνοτροφίας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Δήμος Αρχανών Αστερουσίων έχει θέσει ως προτεραιότητα την στήριξη του Πρωτογενή Τομέα στη περιοχή μας.

Βασικό άξονα στον σχεδιασμό δράσεων και πολιτικών σε αυτή τη κατεύθυνση, αποτελεί η πληροφόρηση – ενημέρωση  των αγροτών και κτηνοτρόφων.

Θεωρούμε ότι οι συνεργασίες με Φορείς που έχουν την ευθύνη αλλά και το πραγματικό ενδιαφέρον να στηρίξουν πρωτοβουλίες ανάπτυξης και προσαρμογής της αγροτικής μας οικονομίας στα νέα δεδομένα, είναι απαραίτητες.

Σε αυτό το πλαίσιο θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση Ενημέρωσης για το πρόγραμμα Βιολογικής Γεωργίας και Κτηνοτροφίας στα Πεζά (αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου) την 15/2/2012 και ώρα 18:00,   σε συνεργασία με την  Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας  Ηρακλείου.

Ο Δήμαρχος

Ρούσσος Εμμ. Κυπριωτάκης

Πρόγραμμα Εκδήλωσης:

- “Βιολογική Γεωργία”:

Μπαντουβάκης Γεώργιος: Γεωπόνος Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής, Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου

- “Βιολογική Κτηνοτροφία”:

Παρασύρη Ελένη: Γεωπόνος Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής, Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου

- “Δεκάλογος για νέους επίδοξους Αγρότες- επιχειρηματίες ”

Παπαηλιάκης Μιχάλης, Εκπαιδευτικός Σχολής Τεχνολογίας Γεωπονίας Τ.Ε.Ι Κρήτης

Συμμετοχή: εκπρόσωποι βιοκαλλιεργητών