Νοέμβριος  2019
Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2019

Ανακοίνωση Δήμου για Πανελλαδικές Κινητοποιήσεις την 12-13/10/2012

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                               ΠΕΖΑ, 10-09-2012

ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Ανακοίνωση

Η συνεχιζόμενη επίθεση που δέχεται η Τοπική Αυτοδιοίκηση με άλλοθι την οικονομική κρίση, αλλά με βασική αιτία την ανικανότητα του κεντρικού κράτους να διαχειριστεί μια κατάσταση που το ίδιο δημιούργησε, συνεχίζεται.

Η Αυτοδιοίκηση έχει υποστεί με το σχέδιο «Καλλικράτης» αλλά και με τις εφαρμοζόμενες πολιτικές την τελευταία τριετία, βίαιες, πρόχειρες και βιαστικές «μεταρρυθμίσεις».

Συγκεκριμένα:

• Οι 1.034 Δήμοι μειώθηκαν σε 325
  • Οι Δημοτικές Επιχειρήσεις και τα Νομικά Πρόσωπα από 5.880 σε 1.138
  • Οι περικοπές στους πόρους της Τοπικής Αυτοδιοίκηση φθάνουν στο 60% τη τελευταία τριετία
  • Οι αμοιβές των αιρετών μειώθηκαν  κατά 54%

Το ίδιο διάστημα, το Κεντρικό Κράτος ακόμα συζητά και συσκέπτεται για αναγκαίες αλλαγές χωρίς να έχει πραγματοποιήσει ούτε μια ουσιαστική  μεταρρύθμιση στη κατεύθυνση της εξοικονόμησης πόρων και της πάταξης της γραφειοκρατικής του λειτουργίας.

Η απόφαση της Ελληνικής Κυβέρνησης για επιπλέον περικοπές 30% στους πόρους των Δήμων που ελήφθη τον Αύγουστο του 2012, τους οδηγεί σε οικονομική κατάρρευση, σε αδυναμία πληρωμών των εργαζομένων και ουσιαστικά  σε αναστολή της λειτουργίας τους.

Για τον Δήμο μας αυτή η απόφαση σημαίνει περικοπή 100.000€/ μήνα, ενώ οι μειώσεις στα τροφεία των παιδικών σταθμών και των κοινωνικών δομών προκαλούν επιπλέον έλλειμμα 300.000€ / έτος.

Κυρίως όμως θέτει σε κίνδυνο τη  παροχή υπηρεσιών  όπως:

• Παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς, Δημοτικά Ιατρεία, ΚΑΠΗ, Πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι»,
  • Συντήρηση Σχολείων, Παιδικών Χαρών, Πλατειών
  • Υποδομές και δράσεις Πολιτισμού και Αθλητισμού
  • Υποβάθμιση Καθαριότητας, Πρασίνου και Ηλεκτροφωτισμού
  • Αύξηση δημοτικών τελών ή ανάληψη των υπηρεσιών από Ιδιώτες  με αποτέλεσμα μεγαλύτερο κόστος για τον πολίτη

Θέτει σε αμφισβήτηση τη πρόσβαση των πολιτών σε αυτονόητες, ως σήμερα, υπηρεσίες όπως Ύδρευση, Άρδευση και λειτουργία Βιολογικού Καθαρισμού, αποκομιδή απορριμμάτων, κ.λ.π, και φυσικά ακυρώνει στη πράξη τον βασικό  ρόλο της Αυτοδιοίκησης  στην υλοποίηση τοπικών  επιχειρησιακών σχεδίων για την ανάπτυξη  που υποτίθεται ότι αποτελεί  κυρίαρχο στόχο.

Έχουμε χρέος απέναντι στους πολίτες να διατηρήσουμε τη κοινωνική συνοχή και να εξασφαλίσουμε τις ελάχιστες λειτουργίες που έχει ανάγκη η σύγχρονη ελληνική κοινωνία.

Για το λόγο αυτό η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (Κ.Ε.Δ.Ε.) αποφάσισε την Διήμερη προειδοποιητική  αναστολή λειτουργίας των Δήμων την Τετάρτη 12 και τη Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου 2012.

Ο Δήμος Αρχανών- Αστερουσίων συμμετέχει στις πανελλαδικές κινητοποιήσεις  και σε συνεργασία με τους Δημοτικούς Υπαλλήλους και τους Δημοτικούς Συμβούλους ενημερώνει τους Δημότες.

Αγωνιζόμαστε

1. για  τη  παροχή ποιοτικών κοινωνικών υπηρεσιών στους πολίτες
  2. τη διασφάλιση του δημόσιου χαρακτήρα των υπηρεσιών της Αυτοδιοίκησης
  3. τη προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων μας
  4. την ενίσχυση του αναπτυξιακού μας ρόλου, του αποδεδειγμένα πιο αποτελεσματικού έως σήμερα εργαλείου πραγματικής ανάπτυξης στη σύγχρονη Ελλάδα
  5. για να καταστεί σαφές ότι δεν αποτελούμε μέρος  του συστήματος γραφειοκρατικής λειτουργίας του Κεντρικού Κράτους αλλά έκφραση της διάθεσης των Τοπικών Κοινωνιών για πραγματικές μεταρρυθμίσεις στην αποκέντρωση λειτουργιών, στην αυτοδιαχείριση, στη διαφάνεια, σε αμεσότερες δημοκρατικές λειτουργίες.

Ο Δήμαρχος

Αρχανών- Αστερουσίων