Δεκέμβριος  2019
Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019

Έναρξη Θεατρικών Εργαστηρίων 2012-13 στο Δήμο Αρχανών Αστερουσίων

Δείτε την Ανακοίνωση

Για τον  Δήμο Αρχανών-Αστερουσίων, οι δράσεις στο χώρο του  Πολιτισμού δεν αποτελούν ευκαιρία πρόσκαιρου εντυπωσιασμού. Η λογική και μόνο της  προσφοράς ευχάριστων στιγμών διασκέδασης  στους πολίτες αδικεί τις πραγματικές ανάγκες του Τόπου και των ανθρώπων μας. Πιστεύουμε πως η εμπλοκή των τοπικών κοινωνιών (και κυρίως της νεολαίας και των παιδιών μας) σε δράσεις με κύρια χαρακτηριστικά την ποιότητα και τη συνέχεια στο χρόνο, καθώς επίσης η προβολή των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της περιοχής, η ανάδειξη και προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς αλλά και η δημιουργία κλίματος ενότητας και σύμπλευσης μεταξύ των τοπικών κοινωνιών μας μακριά από τοπικιστικές και άλλες διαφορές, είναι τα ουσιαστικότερα κίνητρα για να συνεχίζουμε να στηρίζουμε και να αναπτύσσουμε δράσεις πολιτισμού …

Το θέατρο από μόνο του αποτελεί χώρο συνάντησης πολλών και διαφορετικών τεχνών (μουσική, εικαστικά, χορό κ.α.) και το θεατρικό παιχνίδι ενεργοποιεί όλες τις καλλιτεχνικές διαθεσιμότητες παιδιών αλλά και ενηλίκων ενώ παράλληλα είναι ένας τρόπος επικοινωνίας μέσα από παιχνίδια και συναισθήματα.

Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά, μέσω του θεατρικού παιχνιδιού ανακαλύπτουν τον εαυτό τους και τον κόσμο. Σκοπός των μεθόδων διδασκαλίας του θεατρικού παιχνιδιού, δεν είναι απαραίτητα για ένα παιδί να γίνει επαγγελματίας ηθοποιός αλλά μέσω του θεάτρου να βοηθηθεί και να οδηγηθεί ομαλά, δημιουργικά και διασκεδάζοντας παράλληλα στο επικοινωνιακό γεγονός που λέγεται ζωή!

Για τους ενήλικες το θεατρικό παιχνίδι, μέσα από ένα βιωματικό τρόπο, γίνεται ένας τόπος συνάντησης της δημιουργικότητας, της έκφρασης, και της επικοινωνίας μεταξύ των μελών της ομάδας πού τόσο πολύ έχει εξαλείψει τις μέρες μας. Η ενεργή συμμετοχή σε αυτό, εκτός του ότι προσφέρει μια ευχάριστη διέξοδο για τους δημότες ενός επαρχιακού δήμου όπως του δικού μας, βοηθάει στο να βρούμε και πάλι το παιδί μέσα μας και να νιώσουμε την χαρά που έχουμε τόσο ανάγκη όλοι μας.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος τα θεατρικά εργαστήρια του Δήμου μας είναι έτοιμα να ξεκινήσουν. Για να ξεκινήσουμε όσο πιο σύντομα γίνεται σας προσκαλούμε σε μια συνάντηση με τους υπεύθυνους των εργαστηρίων για να ορίσουμε τις ώρες συναντήσεων και να κάνουμε τις εγγραφές!!

Τα θεατρικά εργαστήρια είναι διασπαρμένα σε διάφορα γεωγραφικά σημεία στο δήμο μας, με βάση και τους υπάρχοντες κατάλληλους χώρους, ώστε να εξυπηρετούν όσο το δυνατόν μεγαλύτερες ομάδες πληθυσμού με μικρές μετακινήσεις (αφού είναι αντικειμενικά αδύνατον να λειτουργήσει σε κάθε χωριό και ένα εργαστήριο)  θα χωριστούν επίσης σε τρία τμήματα με βάση τις ηλικίες. Έχουμε λοιπόν τα εξής:

• Τμήμα Ενηλίκων, που θα λειτουργήσει στα Πεζά. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6977630846

Η 1η συνάντηση για την ομάδα των ενηλίκων των Πεζών θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του ΚΔΑΠ των Πεζών, την Πέμπτη 18/10 στις 20:00.

• Τμήμα Εφήβων, που θα λειτουργήσει στον Πύργο, στα Πεζά και στις Αρχάνες. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6977630846 (Πέτρος Μαυροματίδης)

Η 1η συνάντηση για την ομάδα των εφήβων του Πύργου θα πραγματοποιηθεί στον χώρο της παιδικής βιβλιοθήκης το Σάββατο 13/10 στις 17:00.

Η 1η συνάντηση για την ομάδα των εφήβων των Πεζών θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του ΚΔΑΠ στα Πεζά, την  Κυριακή 14/10 στις 17:00.

Η 1η  συνάντηση για την ομάδα των εφήβων των Αρχανών θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του ΚΔΑΠ στις Αρχάνες την Κυριακή 14/10 στις 19:30.

• Τμήμα Παιδιών, που θα λειτουργήσει σε Χάρακα, Τεφέλι και στα ΚΔΑΠ των Πεζών και των Αρχανών.Τηλέφωνο επικοινωνίας : 6946101971  (Δώρα Ψαλλιδάκη)

Η 1η συνάντηση για την ομάδα των παιδιών του Χάρακα θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία του τοπικού συμβουλίου (δίπλα στον Άγιο Παντελεήμονα), την Τετάρτη 17/10 στις 19:00.

Η 1η  συνάντηση για την ομάδα των παιδιών του Τεφελίου θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του σινεμά στον πολιτιστικό σύλλογο, την Παρασκευή 19/10 στις 19:00.

Τα παιδιά των Αρχανών και της Δ.Ε. Νίκος Καζαντζάκης που θέλουν να παρακολουθήσουν τα εργαστήρια μπορούν να απευθυνθούν στο παρακάτω τηλέφωνο (6946101971 Δώρα Ψαλλιδάκη) ή στα αντίστοιχα ΚΔΑΠ.

Ακόμα μέσα στο Χειμώνα θα πραγματοποιηθεί ένας κύκλος θεατρικών σεμιναρίων για ενήλικες στον Πύργο, κατόπιν συνεννόησης με τον Πέτρο Μαυροματίδη (6977630846).

Το ομαδικό πνεύμα και η αγάπη για την Τέχνη του Θεάτρου αποτελούν απαραίτητες προϋποθέσεις.

Σας περιμένουμε!

Χάρης Αγαπάκης